Monthly Archives :

декември 2014

Биографирай… като Светльо Кантарджиев

150 150 SveRaz

Когато става въпрос за биографии, ненадминато е списание „Биограф“, чиито мартекинг мениджър е Светльо Кантарджиев.

Няма да забравя едно негово изказване, зад което заставам. Преди време той бе посочил, че е крайно време страниците на списанията да се „заемат от лица на културата, а не на модата и поп-фолка?. Напълно съм съгласна!

Омръзна ми от издания с огромни заглавия, жълти текстове с интриги и сплетни, които не въздействат с нищо положително. Истински стойностната периодика не трябва да раздухва лоша слава, а да гради положителен имидж на популярните български личности, за да се научим да уважаваме и ценим талантливите и интелигентните сред нас. На такива хора е необходимо да се предостави трибуна да говорят. Именно за това търся различното списание, доброто списание. Онова, което ще ми позволи да се вдъхновя от делата на известните.

biogrph-elizabethНяма друго като „Биограф“, което да отделя по 40 страници за оперната легенда Лучано Паварори или режисьора Федерико Фелини, например; да отдаде почит на великия Тодор Колев; да измести фокуса на живота на Мерилин Монро, Елизабет Тейлър и да ни ги покаже в нова светлина. Поглед над световни теми, интригуващи лица и както казва самият Светльо Кантарджиев още много други „полезни неща”.

Защото той и колегите му биографират не хора, не съдби, а знаменитости, човешки явления. Не случайно и самият Кантарджиев се е отдал на множество обществени каузи. Няма как да си в досег с такива интересни личности и да не прихванеш част от благородството, което се предава от съприкосновението с тях.

Така че внимавайте, читатели!  Дори само на хартия, интелектуалната енергия, която струи от това списание може да зареди и вас.

Всеки си има своя истина

150 150 SveRaz

3-Your-truth-and-my-truthПрез сравнително краткия ми житейски опит съм стигнала до заключението, че хората са различни. Колко мъдро, нали? Но да, не можем да искаме от някой да бъде такъв, какъвто не може да бъде само и само за да се вписва в нашата представа за това кое е редно да се каже или правилно да се направи. Оставете човека да бъде себе си. Той не се е родил, за да ви бъде в услуга, има си собствен път и разбирания за нещата, има си и своя истина, която може да се различава от вашата. Това е напълно нормално и е време да го приемете. Не че ви се карам :), но може би за себе си вие сте си идеал и искате и другите да са като вас, а те просто не могат – други са.

Радвайте се на разнообразието от хора около себе си. Опитайте се да ги разберете, преди да изпаднете в критика към тях. Никой не отвръща на негатива с позитив (освен ако не е много възвишен и над нещата). И вие бихте се засегнали, ако някой непрестанно ви повтаря, че не правите нещата както трябва. Имате си своя начин, какъвто и да е той, но си е ваш.

А замисляли ли сте се дали бихте могли да съжителствате с втори като себе си? Дали бихте изтърпяли същия човек като вас, но да е отсреща ви? Щяхте ли да се разбирате? Все пак трябва да има някакъв баланс: силният допълва слабия, решителният – плахия, енергичният – спокойния и т.н. Схванахте идеята, надявам се.

Наблегнете на позитивното в една връзка

150 150 SveRaz

Лесно е да приемем някои неща за даденост. Постоянната критика към най-близките ни няма да доведе до нищо позитивно. Поставете се на тяхно място. Ако ежедневно някой ви критикуваше за това, което сте, щяхте ли да се чувствате добре? Приемете хората такива, каквито са, и оценете добрите им качества, вместо да наблягате на онези, които на вас не ви допадат.

8 long-distance-relationshipАко повече се фокусираме върху хубавите неща, които ни се случват в ежедневието, ще се чувстваме по-щастливи. Това важи и за отношенията ни с любимия човек. Критиката в една връзка има деструктивна сила, затова на всяка негативна емоция трябва да отговарят пет позитивни. Трябва да намерим баланса като се стремим да показваме привързаност, да благодарим и да наблягаме на това, което ценим в половинката си.

За да се улесните, може първо да си отговорите на следните въпроси:
1. Какво първоначално ви привлече към него/нея?
2. Какви са хубавите моменти, които сте имали заедно?
3. Какво харесвате в него/нея сега?

Когато сте с човека до себе си, обърнете внимание на нещата, които харесвате в него/нея; това, което той/тя прави за вас; щастливите ви моменти. Ако позитивните емоции надделяват над негативните, направете така, че да се получи между вас.

Мои ли са обществените проблеми?

150 150 SveRaz

2-societyКакво точно разбираме под обществен проблем? Кога един обикновен проблем се превръща в социален? Това са въпросите, които първоначално искам да изясня, преди да продължа с разсъжденията. Проучих нещата и ето на какво се натъкнах – очевидно един проблем става обществен, когато значителен брой от хора се чувстват засегнати от него. Но нека задълбаем още малко. Проблемът трябва да е предизвикан от фактори извън контрола на отделния индивид.

Трябва да отбележим, че отделните общества не е задължително да възприемат едно и също нещо като социален проблем. Но пък също е възможно да съществуват универсални обществени проблеми като престъпност, злоупотреба с наркотични вещества, глад, бедност, расизъм и домашно насилие.

Отдавна съм наясно с изброените по-горе проблеми на 21-и век, а това, че по някакъв начин ме засягат непряко, а по-скоро косвено, защото ме карат да чувствам неспокойствие, автоматично ги прави и мои. Все пак и аз живея в това общество и дори да не съм се сблъсквала с тях лично, не мога да ги отричам. И все пак за мен те остават някак абстрактни, някъде там в далечината. Хем искам да се ангажирам и да направя нещо, хем искам да се предпазя от тази сурова действителност.